Allen-Bradley - Residual Current Device 40 A - 1492-RCDA4A40
KopierenKopieren
Allen-Bradley - Residual Current Device 40 A
pro Stück
1
Lieferung
Anzahl der verfügbaren Artikel zur Lieferung:0
Grundlegende Spezifikationen
  • Polzahl - 4
  • Bemessungsstrom - 40 A
  • Bemessungsfehlerstrom - 0.03 A
  • Bemessungsspannung - 400 V
  • Bemessungsstoßspannungsfestigkeit Uimp - 4 kV
Verpackung
  • 1 Stück
EAN
Lieferanten Ref.
1492-RCDA4A40
Hersteller-Referenz
1492-RCDA4A40
Kommerzielle Referenz
1492-RCDA4A40
Polzahl:
4
Bemessungsstrom:
40 A
Bemessungsfehlerstrom:
0.03 A
Bemessungsspannung:
400 V
Bemessungsstoßspannungsfestigkeit Uimp:
4 kV
Montageart:
DIN-Schiene
Kurzschlussfestigkeit (Icw):
10 kA
Frequenz:
50/60 Hz
Schutzart (IP):
IP2X
Einbautiefe:
67 mm
Umgebungstemperatur während des Betriebs:
-25...55 °C
Residual Circuit Device. 40A. 30mA. 4-pole (3 pole + Neutral). 230/400V AC
  • Provides protection against current leakage to ground (earth) caused by an insulation
  • Suitable for protection against AC and pulsating DC (rectified AC) earth leakage current
  • 30 mA sensitivity devices for personnel protection (consult local requirements)
  • 100, 300 and 500 mA sensitivity devices for equipment protection